DUS
(DİŞ HEKİMLİĞİ UZMANLIK SINAVI)
ÖRNEK SORU ve CEVAPLARI KİTABITANITIM SAYFASI
(Not: Bu kitabın satışının artması bana ve diğer yazarlara maddi pirim getirmemektedir.
Bu bir reklam sayfası değildir. 
Bu site, hekimleri bilgilendirme amacına hizmet eder.)

Eserin adı DUS Diş hekimliği uzmanlık Sınavı  Denklik ve Doktora sınavlarına hazırlık amacı ile
Örnek Soru ve Cevaplar

DUS sınavı soru cevap kitabıMozbi Diş Hekimliği sözlüğü

Editör
Dr. Murat Aydın    

Yazarlar:
(alfabetiktir)
Doç. Dr. Ali altuğ Bıçakçı
Dr. Diş Hekimi Barbaros Tur
Yrd. Doç Dr. Defne Yalçın Yeler
Yrd. Doç. Dr. Kerem Engin Akpınar
Dr. Diş Hekimi Murat Aydın
Diş Hekimi Necla Demir
Dr. Diş Hekimi Serdar Ak
Dr. Kimya Müh. Sevgi Özyeğin

Kapak tasarım
Dr. Murat Aydın

Yayıncı
Mimtaş Yayın Pazarlama 532 6461387

Basım Özyurt matbacılık 312 3841536
ISBN 978-605-87679-3-5
Basım Yılı 2011 Temmuz

Temin adresi
Mimtaş yayın pazarlama, Belediye cad Güloğlu sok 10/4 Pursaklar Ankara

Fiyatı
Yayıncıya sorun

Renkli kapak, 224 sayfa, 43 resim bulunur.
Ağız diş çene radyolojisi, Oral tıp ve patoloji (oral diyagnoz), Ortodonti, Ağız diş çene cerrahisi, Maddeler bilgisi, Pedodonti, Protetik diş tedavisi, Çürük ve endodontik infeksiyonlar, Periodontal infeksiyonlar, Antibiyotikler, Sterilizasyon dezenfeksiyon, Endodonti konularındayaklaşık 1000 tane soru, ve cevap anahtarları içerir..ÖN SÖZ
Bu eser diş hekiminin sınava kolay hazırlanabilmesi için hazırlanmıştır. Sadece bir soru bankası değildir. Öğrenmeyi hızlandırmak, kolaylaştırmak, sistematize etmek ve öğrenciye yol göstermek amacı ile tasarlanmış bir sınava hazırlık kitabıdır.
    Bu eser kendi dalında uzman yazarlar (diş hekimleri) tarafından önemli olduğu düşünülen konu başlıklarında derlenmiş sorulardan oluşur. Ülkemizde öğretilen program doğrultusunda hazırlanmıştır. Yurt dışı kaynaklı soru formatı kullanılmamıştır, böylece ülkemizdeki fakültelerin eğitim programları esas alınmıştır.
    Uygulamasına henüz başlanan diş hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) hepimiz için yenidir. Bu eser yayına hazırlandığı tarihte, DUS sınavının üslup, içerik, soruların derslere ve konulara dağılımı, soru formatı, sayısı ve dili bakımından bu güne kadar karşılaştığımız sınavlara ne kadar benzediğini önceden kestirmek zordur. Bu sebeple sınavın ruhunu esere birebir yansıtmak taktir edilirki mümkün olmayabilecektir. Bilhassa sınavdaki preklinik ve klinik soru dağılımını önceden bilemediğimizden, soruların ağırlığını her zaman olduğu gibi klinik derslere verdik. Bu eserin sonraki baskıları değişen koşullara uygun şekilde genişletilecektir.
    Okuyucu buradaki soruları birebir öğrenmek yerine, her soruda irdelenen bilgiyi konu başlığı olarak kabul etmeli ve bu başlıktaki bilgileri etraflıca öğrenerek sınava hazırlanmalıdır. Bazı fakültelerimizde bazı konular farklı derslere dağıtılmıştır. Örneğin bazı fakültelerimiz antibiyotikler konusunu farmakoloji dersine dahil ederken, bazı fakültelerimiz mikrobiyoloji veya cerrahi dersine dahil etmektedir. Aft ve herpetik lezyonlar, ağız hastalıkları, periodontoloji, oral diyagnoz, cerrahi derslerinde ayrı ayrı anlatılmaktadır. Hangi konunun hangi derste anlatılacağı konusunda fakültelerimiz arasında bir eş güdüm bulunmadığı için eserdeki soruları kategorize etmekte zorlandık. Bu sebeple bazı yerlerde dersi değil konuyu başlık yaptık.
    Bu eser, prensip olarak her türlü diş hekimliği sınavında kullanılabilecek kadar geniş kapsamlıdır. Örneğin doktora yeterlik sınavları, fakülteler arası denklik sınavları için de esaslı bir baş vuru kaynağı olması planlanmıştır. Bu amaca hizmet etmesi için eseri resimli tasarladık. Öğrenciye görsel olarak hitap edecek vaka ve röntgen resimleri kullandık. Umarız meslektaşlarımıza faydalı olur.
    Eserin fikir babası İbrahim Mimtaş'a, hazırlanmasında yardımları sebebiyle Sn. Ender Şen'e teşekkür ederim. 1.7.2011, Adana.

Yazarlar adına
Murat Aydın,
EditörMurat Aydın

Kurtuluş mah 64019 sk Fuıl apt B blok d:1 Adana, 322-4536262
aydinmur@yahoo.com, m-aydin@doctor.com
http://www.aydinmur.com
http://www.agizkokusu.org
http://www.agizkokusu.net


(Bu bir reklam sayfası değildir. Kitabın meslektaşlara tanıtımı sayfasıdır. Bu eserin satılması ile cebime fazladan para girmemektedir)
Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez